• Nowa podstrona

• DZIEŃ PATRONA

24 października w naszej „podstawówce” celebrowano pierwszy Dzień Patrona. Właśnie minął rok od uroczystości nadania szkole imienia. Świętowanie rozpoczęto w sali gimnastycznej, gdzie uczniowie z Samorządu Uczniowskiego powitali wszystkich obecnych, a w szczególności szanownych gości: Panią Halinę Kaszewską z zespołu „Jesienny kwiat” z Szubina, Panią Ewę Jaszak z zespołu folklorystycznego „Pałuki” z Kcyni oraz panie z Rady Rodziców. Pani Dyrektor Danuta Nowicka dokonała uroczystego otwarcia Dnia Patrona oraz życzyła twórczych i ciekawych działań podczas tego dnia. Poprzez ciekawe informacje, prezentacje i zagadki wspólnie cała społeczność szkolna utrwalała sobie wiedzę na temat regionu Pałuki, jego tradycji i zwyczajów, gwary, piosenek oraz sztuki ludowej. Uczniowie z kl. I i II zaśpiewali i zatańczyli pałucką przyśpiewkę „Kukułeczka”. Jako motyw przewodni tegorocznego Dnia Patrona wybrano jedno z największych miast pałuckich – Szubin, przypominając sobie „Legendę o herbie Szubina”.

Dalsza część spotkania miała już charakter warsztatowy. Poszczególne grupy uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych przez  zaproszonych gości. Panie z zespołów folklorystycznych omawiały z jakich części składa się strój pałucki, który miały założony na sobie. Prezentowały piękny i misterny haft oraz zaśpiewały skoczne i żwawe przyśpiewki pałuckie. Były też warsztaty z rękodzieła ludowego, na których pani Monika Janus i pani Dorota Ucińska wspólnie z uczniami wykonywały kwiaty (róża płaska, róża prawdziwa, astry) potrzebne do utworzenia rózgi pałuckiej. Nasze Pałuki, to także kulinarne przysmaki, m.in. placki ziemniaczane „plyndze”- pachnące i chrupiące, które dzięki mamom z Rady Rodziców wszyscy mogli skosztować.

Świętowanie zakończyliśmy podsumowaniem, podziękowaniami dla gości oraz występem uczniów z kl.VI, którzy zaprezentowali wiersz własnego autorstwa i zaśpiewali pałucką piosenkę „Jo to mom szplina…”.

Dzień był wyjątkowy, pełen wrażeń i ciekawych spotkań. W szkole pachniało plyndzami, było kolorowo od pałuckich kwiatów, a w salach słychać było radosne przyśpiewki. Wszyscy dziękujemy gościom, organizatorkom, Radzie Rodziców oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do uświetnienia Dnia Patrona.

OPIS  SZTANDARU

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 90 na 90 cm,  obszyty jest złotymi frędzlami. Drzewce o wysokości 2 m i 20 cm zakończone jest metalową głowicą w formie orła w koronie.

Awers jest  koloru czerwonego. Na tym tle umieszczony jest orzeł biały z głową zwróconą w prawo i ozdobioną złotą koroną. Dziób i szpony również mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności.

Wokół orła widnieje napis ,,SERCA,  MYŚLI  I  CZYNY  OJCZYŹNIE”.

Rewers jest w kolorze kremowym jak łany  zbóż. W centralnym miejscu znajduje się kontur mapy Ziemi Pałuckiej wypełniony kolorem zielonym symbolizującym pałuckie  łąki. Na nim zaznaczony bieg rzeki Gąsawki oraz bliskie naszym sercom miejscowości: Szubin, Królikowo, Kcynia, Żnin, Biskupin. Z lewej strony na konturze mapy naszej Małej Ojczyzny umieszczono sylwetki jej mieszkańców w tradycyjnych stronach pałuckich. Wokół konturu mapy po owalu widnieje napis ,,Szkoła Podstawowa im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie”.

Uchwala__Rady_Miejskiej.pdf