W imieniu Rady Rodziców zapraszamy!
Challenge dla p. podkomisarz Wiolety Burzych
Nasza szkoła, po nominacji od p.Artura Krajewskiego z LO w Szubinie, wzięła dziś udział w challengu dla chorej na nowotwór oficer prasowej, podkomisarz Wiolety Burzych z KPP w Żninie.
5 stycznia przedszkolaki, uczniowie i pracownicy szkoły dzielnie "pompowali i robili przysiady", by wieść o sytuacji p. podkomisarz poszła w świat.
Teraz zachęcamy do dokonywania wpłat na leczenie Pani Wiolety. Liczy się każda złotówka ...
Link do zbiórki:
Film z naszego challengu można obejrzeć na szkolnym facebooku:
https://www.facebook.com/100063609040591/videos/572490474251732
Nasze nominacje do dalszej zabawy i pomagania powędrowały do:
- Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Szubinie
- KGW Królikowo
- OSP KSRG w Królikowie
fot. Andrzej Wesół
Oficjalnie podsumowano tegoroczną zbórke kasztanów
Ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, poza konkursem na bożonarodzeniowy wianek, podsumowano również dwa inne.
Przedstawiciel KŁ "Cyranka"- p.Jakub Przysiecki raz jeszcze podziękował za udział w akcji zbierania kasztanów i wręczył nagrody dwóm nieobecnym wcześniej dziewczynkom z oddziału przedszkolnego "Biedronki".
Przypomnijmy, że pieniążki że zbiórki kasztanów zostaną w nowym roku przekazane na rzecz chorych dzieci.
Indywidualnie i grupowo najwięcejj kasztanów zebrali:
Kategoria indywidualna:
1.Natan Wisniewski kl.1.
2- Oliwia Kowalska- "Biedronki",
3- Laura Seifert- kl.1.
4- Marcelina Dolatowska- "Biedronki"
5- Aleksander Bartkiewicz- "Pszczolki".
Kategoria grupowa:
1.klasa 1.
2. grupa "Biedronki"
3. grupa "Pszczolki"
Klasa 1.w ramach nagrody będzie miała opłacony przejazd na wycieczkę.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy KŁ "Cyranka" za nagrody.
Autor: dyr. Ewelina Marczak
Zdj.- K.Biskup
Brawo Szymek!
Ostatnia dobra wiadomość w starym roku Szymon Janus, uczeń klasy 3, już po raz dugi z rzędu zajął 2 miejsce w konkursie na kartkę świąteczną, organizowanym przez firmę Inter-Vax ze Żnina.
W tym roku padł rekord- na konkurs nadesłano ponad 70 prac.Tym bardziej cieszymy się, że kartka Szymona zdobyła uznanie komisji.
Szymek, gratulujemy wyróżnienia.
Autor: dyr. Ewelina Marczak
Zdj. powierzone
Bezpieczny Internet - podsumowanie konkursu
22 grudnia 2022r. zostały ogłoszone wyniki konkursu profilaktycznego "Bezpieczny internet". Uczniowie klas IV-VI przygotowali plakaty ukazujące jak bezpiecznie korzystać i internetu, aby nas rozwijał, pomagał w nauce, w jaki sposób unikać zagrożeń internetowych.
Wyniki konkursu "Bezpieczny internet":
I miejsce Klaudia Izdebska
II miejsce Anastazja Retman
III miejsce Mikołaj Szymczak
Wyróżnienia:Rozalia Goszka i Maria Cichońska
Nagrody ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wręczyła zwycięzcom Pani Dyrektor Ewelina Marczak oraz Zespół do Spraw Wychowania i Profilaktyki. Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane uczniom na holu szkolnym.
Głównym organizatorem konkursu była pani Psycholog, Justyna Woźniak.
Autor: Bożena Wabich
Podsumowanie konkursu na wieniec bożonarodzeniowy
W grudniu odbył się konkurs na Bozonarodzeniowy Wianek. Wpłynęło 31 prac a każdy był inny, niepowtarzalny, wyjątkowy. Komisja oceniająca w składzie: p. Dyrektor, nauczycieli i pracowników szkoły miała nie lada wyzwanie aby przyznać wyróżnia. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło 22 grudnia podczas Jasełki szkolnej. W grupie przedszkolnej wyróżnia otrzymały :
G. Langer, N. Rybacka i M. Dolatowska.
W klasach I-III wyróżnienni zostali:
A. Piechowiak , Sz. Janus, Z. Mistrzak i A. Zasadzińska.
W klasach IV-VIII : S. Marmurowicz, M. Janus oraz N. Nadolny.
Organizatorkami były: p. E. Cichońska oraz p. I. Kobylarz.
Autor: Ewa Cichońska
fot. : Ewa Cichońska, Katarzyna Biskup
6
„Moja opowieść wigilijna”
Nakielski Ośrodek Kultury w okresie przedświątecznym ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci z Powiatu nakielskiego. Zadaniem uczestników było wykonanie obrazka stylizowanego na kartkę bożonarodzeniową, której tematem przewodnim była „Moja opowieść wigilijna”. Wśród prac wyróżnionych i docenionych przez jury konkursu znalazła się praca Oliwii Wnęk z klasy 2. Oliwka na swojej pracy przedstawiła piękną, polską tradycję śpiewania kolęd, co dało jej 1 miejsce w kategorii klas 1-3.
Brawo Oliwia!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Autor: Katarzyna Biskup
Zdjęcia powierzone
Świąteczne spotkanie
Na zaproszenie p. Jadwigi Katafiasz- Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Królikowie, Pani Dyrektor- Ewelina Marczak wzięła udział w spotkaniu wigilijnym członków KGW, podczas którego w imieniu Uczniów, Rodziców i Pracowników szkoły, wręczyła- na ręce Przewodniczącej KGW- świąteczny upominek. Wigilijnej wieczerzy towarzyszyła świąteczna atmosfera, śpiew kolęd i pastorałek napisanych przez niezastąpioną p. Cecylię Obolewicz oraz degustacja przepysznych potraw, przygotowanych przez członkinie KGW. Wszystkim Paniom i zaproszonym gościom raz jeszcze składamy życzenia Wesołych Świąt!
Autor: dyr. Ewelina Marczak
Ach! Cóż za noc!
22 grudnia uczniowie klas I i III świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w role postaci z jasełki „ Ach! Co za noc! ” , przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech królów, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Wśród bohaterów znalazła się także Gwiazda Betlejemska i Niedźwiedź, będący tym razem uosobieniem diabła. Istotna była także obecność owieczek, które tak jak inni udały się „do bee, do bee, do Betlejem”. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, które budowały nastrój poszczególnych scen . Pastorałki napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Cieszymy się ogromnie, że w tak wyjątkowym momencie byli z nami rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uczniowie, zaproszeni goście, a wśród nich pani Wioletta Borys – Stachowiak Zastępca Burmistrza Szubina . Występ małych aktorów nagrodzony został gromkimi brawami . Po zakończonym spektaklu głos zabrała dyrektor szkoły pani Ewelina Marczak , która podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Złożyła także świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość gościom, rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Jasełkę przygotowały wraz z dziećmi klas I i III panie Marlena Marchwińska i Zofia Hak. Serdecznie dziękujemy pani Krystynie Błażejczak za pomoc w przygotowaniu strojów .
Autor: Zofia Hak
fot. Katarzyna Biskup
31
Przegląd Kolęd i Pastorałek w wykonaniu przedszkolaków
Koncert Kolęd i Pastorałek Coraz bliżej święta. Świąteczny klimat poczuć można było w poniedziałek 19 grudnia gdzie odbył się Przedszkolny Koncert Kolęd i Pastorałek. Nad całością wydarzenia czuwały pani E. Cichońska, p I. Kobylarz oraz p. D. Sołtys. Dzieci wystąpiły ze świątecznym repertuarem, wprowadzając słuchających rodziców w cudowny czas Świąt Bożego Narodzenia. Celem koncertu było kultywowanie tradycji świątecznych oraz upowszechnianie polskich kolęd i pastorałek.
Autor: Ewa Cichońska
fot. Zdjęcia powierzone
2
Przegląd Kolęd i Pastorałek
21 grudnia odbył się VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek . W przeglądzie swoje wokalne umiejętności zaprezentowało 20 wykonawców. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu zarówno piękne, stare polskie kolędy, jak i utwory współczesne. Wszystkie z pewnością doskonale wpisały się w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Jury w składzie : pani Domicela Kulińska, pani Lucyna Zakrzewska i pani Angelika Moraczewska wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV – VI oraz VII – VIII. W kategorii klas I- III pierwsze miejsce zajęła Karolinka Kosmalska , w kategorii klas IV- VI pierwsze miejsce zajęła Olga Maciejewska , a w kategorii klas VII – VIII bezkonkurencyjna okazała się Julia Łukaszewicz, która wykonała przepiękną kolędę „ Gdy śliczna Panna” . Julia podbiła również serca publiczności zdobywając tym samym Nagrodę Publiczności. Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi , pięknego wykonania i wprowadzenia nas w świąteczny klimat . Przegląd przygotowały panie Marlena Marchwińska i Zofia Hak .
Autor: Zofia Hak
fot. Katarzyna Biskup, Daniel Lubawy
66
Warsztaty świąteczne w Biskupinie
Ho, ho, ho! Boże Narodzenie tuż za pasem, a klasy 5 i 8 już w piątek 16. grudnia uczestniczyły w warsztatach świątecznych w Biskupinie.
Było wyrabianie, pieczenie i lukrowanie pierniczków oraz przygotowywanie bułeczek. Następnie uczniowie poznali zwyczaj robienia podłaźniczek - tradycyjnych ozdób świątecznych z żywych gałązek, a także tworzyli własne anioły - dekoracje na stół wigilijny. Część warsztatową zakończyła krótka pogadanka o tradycjach oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Na koniec wszyscy zasiedli do świątecznego stołu, aby spożyć wieczerzę. To były niezapomniane chwile!
tekst: Kalina Beczak
fot. Kalina Beczak, Daniel Lubawy
15
Świąteczne pierniczki
13 grudnia grupa przedszkolna "sówki " wraz z wychowawczynią p. E. Cichońską w świetlicy wiejskiej w Królikowie piekli świąteczne pierniczki. Dzieci pod czujnym okiem obecnych mam p. E. Łuksztet i p. S. Jółkowskiej wykonały pyszne ciasteczka. Po ciężkiej pracy i słodkiej degustacji mali cukiernicy zrelaksowali się grając w piłkarzyki.
Autor: Ewa Cichońska
fot. Ewa Cichońska
14
Spotkanie z funkcjonariuszami policji
9 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie odbyły się spotkania funkcjonariuszy policji z uczniami klas I-VIII.
Młd. asp. Zofia Wrzeszcz z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią oraz asp. Przemysław Błaszkowski, dzielnicowy KP w Szubinie, przeprowadzili pogadankę z młodszymi dziećmi, ucząc reagowania na bezpańskie psyi i na kontakty z osobami obcymi. Dzieci utrwaliły też sobie przepisy ruchu drogowego.
Ze starszymi klasami poruszono problem cyberprzemocy, zachowań ryzykownych, w tym używania przez młodzież niebezpiecznych e - papierosów. Uświadomiono uczniom jaką odpowiedzialność za czyny niedozwolone ponoszą nieletni.
Autor: Bożena Wabich
2
Gorąco zachęcamy do udziału w świątecznej akcji!
Szkolne Mikołajki
Tegoroczne Mikołajki w naszej szkole zmieniły się w Mikołajkowy Tydzień. Świętowanie zaczęliśmy już w poniedziałek 5. grudnia, kiedy Mikołajowe Pomocnice z Samorządu Uczniowskiego odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas 1-3 i poczęstowały wszystkich cukierkami i czekoladowymi Mikołajami. Uczniowie klas 4-8 również byli wyjątkowo grzeczni w tym roku, gdyż zawitał do nich sam Święty Mikołaj i poczęstował słodyczami. Oni także – podobnie jak ich młodsi koledzy dzień wcześniej – pamiętali o mikołajkowych czapkach i świątecznych swetrach, dzięki czemu na przerwach można było poczuć atmosferę zbliżających się świąt.
Całości dopełniły piękne dekoracjeumieszczone na drzwiach do sal lekcyjnych, które przygotowali uczniowie klas 1-8 razem ze swoimi wychowawczyniami i wychowawcami. Każda z nich jest niepowtarzalna i sprawia, że wszyscy jeszcze chętniej wchodzą do swojej klasy.
Autor: Klaudia Nogowska
Zdj. - D.Lubawy, M.Cichońska, Kluadia Nogowska
68
Mikołajki pod strzechą!
Dnia 6 XII 2022 roku, cała klasa siódma wraz z wychowawcą Andrzejem Wesół udała się do Gąbina pod strzechę. Dzień rozpoczęto od odszukania mikołajkowych niespodzianek ukrytych w choince. Głównym celem wyjazdu były warsztaty pieczenia pierników, które prowadziła p. Violetta. Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak: odwiedzenie papug i innych ptaków, oraz miejscowej jurty tatarskiej. Ponieważ pogoda dopisała, dzieci integrowały się poprzez zabawę w chowanego. Oprócz słodkości uczestnicy posilali się pizzą przywiezioną z szubińskiej Verony. Aż miło było patrzeć na jedność i zabawy dzieci. Podziękowania dla Państwa Gawron i Państwa Kozłowskich za przemieszczenie dzieci w obie strony, dzięki czemu tak atrakcyjny wyjazd w całości pokryty był z części funduszu klasowego. Podziękowania również dla Pani Osińskiej za pomoc organizacyjną.
Autor: Andrzej Wesół
Zdj. A. Wesół.
4
Świąteczny dar dla schroniska
Przyszedł czas podsumować akcję zbiórki karmy i rzeczy dla schroniska w Ruścu. Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowało zbiórkę na rzecz bezpańskich zwierząt ze schroniska. Potrzeby są ogromne, gdyż w tak trudnych czasach zwierzakom trudno znaleźć dom, a w schronisku w Ruścu jest aż 140 psiaków czekających na rodzinę! Akcja trwała przez dwa tygodnie listopada. W tym czasie uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele przynosili karmy, stare koce i ręczniki, albo wrzucali złotówki do skarbonki. Na początku listopada zorganizowany został również kiermasz lampionów, na którym udało się zebrać 450 zł, a do skarbonek wrzucono 340 zł. Ze tę kwotę zakupiliśmy dodatkowe pożywienie dla psiaków i kotków. 10 grudnia opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu (p. Ewa, p. Magda oraz p. Kasia) wraz z pomocnikami ruszyli na przekazanie „świątecznej przesyłki” do Ruśca. Liczymy, że dzięki społeczności naszej szkoły, zima dla tych zwierząt będzie trochę bardziej znośna. Z całego serca dziękujemy za przyłączenia się do zbiórki!
Autor: Katarzyna Biskup
Zdjęcia: Ewa Cichońska, Katarzyna Biskup
6
Po co nam krytyczne myślenie?
9 grudnia klasa V odbyła 3 godzinne warsztaty z krytycznego myślenia ze studentkami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - p. Karoliną Spychałą i p. Patrycją Kowalską. Spotkanie to było zwieńczeniem projektu, który z klasą przeprowadzała p. Kalina Beczak.
Projekt Akademia Krytycznego Myślenia zrzesza nauczycieli, studentów - ekspertów z dziedziny innowacyjnej edukacji, aby docierać do najmniejszych zakątków Polski.Celem programu jest rozwijanie kompetencji krytycznego myślenia u uczniów klas IV-VI z małych miejscowości. Krytyczne myślenie, obok kreatywności, kooperacji i komunikacji, uznawane za "wielką czwórkę" 4K - kompetencji przyszłości, kluczowych do świadomego i aktywnego obywatelstwa.
Podczas warsztatów uczniowie poznali narzędzia do weryfikacji fake newsów, zastanawiali się dlaczego ludzie kłamią i co nam daje zadawanie pytań.
Więcej informacji na stronach www:
https://www.akademiakrytycznegomyslenia.pl/
Program realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
tekst: Kalina Beczak
zdjęcia: Kalina Beczka, Magdalena Kozłowska
7
Koło Łowieckie Cyranka ogłosiło wyniki zbiórki kasztanów
W przeddzień Mikołajek podsumowaliśmy akcję zbierania kasztanów.
Po raz kolejny wielkie serce okazało KŁ "Cyranka", które- w uzgodniu z Panią Dyrektor- Eweliną Marczak, postanowiło cały dochód ze sprzedaży uzbieranych kasztanów przekazać na leczenie i rehabilitację chorych dzieci.
Dodatkowo KŁ "Cyranka", które reprezentował p.Damian Ziółkowski, ufundowało nagrody w kategorii indywidualnej i nagrodę dla klasy, która zebrała najwięcej kasztanów.
A oto wyniki:
Kategoria indywidualna:
1.Natan Wisniewski kl.1.
2- Oliwia Kowalska- "Biedronki",
3- Laura Seifert- kl.1.
4- Marcelina Dolatowska- "Biedronki"
5- Aleksander Bartkiewicz- "Pszczolki".
Kategoria grupowa:
1.klasa 1.
2. grupa "Biedronki"
3. grupa "Pszczolki"
Dzieci odebrały nagrody rzeczowe, a klasa, która zajęła 1. miejsce, będzie miała opłacony przejazd autokarem na wycieczkę.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale też wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.
Dziękujemy KŁ "Cyranka" za piękny gest i nagrody.
Autor: dyr. Ewelina Marczak
14
Nagłówek
Przypominamy, że od 1 września 2021 r. w szkole oraz w autobusie szkolnym obowiązują odgórnie wskazane wytyczne MEiN, MZ i GIS ("zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym").
Poniżej znajduje się link do ww. wytycznych
Archiwum Aktualności