,,O obrotach sfer niebieskich..”- to właśnie w tym dziele Kopernik używa przydomku TORUNIANIN.
Pod koniec listopada uczniowie klasy V, VI i VII odwiedzili jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia - Centrum Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM - TORUŃ". Charakterystyczna, półkolista kopuła i rotundowy kształt budynku Planetarium sprawiają, że należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej starówki. Funkcjonuje jako obiekt kulturalny prowadzony przez Fundację Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pobyt w tym niezwykłym miejscu rozpoczęliśmy od multimedialnych, interaktywnych wystaw :
1. Geodium- poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Zaciekawieni uczniowie znaleźli tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy wreszcie makietę cywilizacji człowieka.
2. Baza Mars#17- to przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie uczniowie mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Mogli monitorować stan Bazy, ale także usuwać drobne awarie, badać próbki gruntu "Czerwonej Planety" czy właściwe gospodarować energią. Ostatnim, ale jakże ważnym punktem pobytu był seans w Planetarium.
Kolejną, ciekawą i niezapomnianą atrakcji wycieczki była wizyta w MŁYNIE WIEDZY!
To Centrum Nowoczesności jest pełne nauki i zabawy. Dzięki temu uczniowie mogli rozwijać wiedzę o otaczającym nas świecie w formie zabawy. Wśród wielu interaktywnych aktywności oraz wystaw młodzież doskonale się bawiła i uczyła jednocześnie.
Wycieczkę zakończyła wizyta w McDonaldzie. Nad organizacją i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele: pani Benia Piniarska, pani Beata Budziak, pani Małgorzata Bejmowicz i pan Daniel Lubawy.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Bejmowicz