Nowa galeria Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
fot. Katarzyna Biskup
Nowa galeria Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
fot. Katarzyna Biskup
Dnia 31 X 2022 roku, przy parafii pw. św. Wita w Słupach, odbyła się druga już Noc Świętych. Organizatorami tego wydarzenia były: Szkoła Podstawowa w Królikowie, Szkoła Podstawowa w Kowalewie oraz Parafia św. Wita w Słupach. Celem przedsięwzięcia było ukazanie piękna Uroczystości Wszystkich Świętych, oraz poznanie i ukazanie roli patronów w naszym życiu. Dla zrealizowania tego zadania, ogłoszony i przeprowadzony został konkurs plastyczny "Mój Święty Patron". W poniedziałek wieczorem, w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych przed kościołem w Słupach zebrała się duża grupa wiernych. W śród nich dzieci z konkursowymi plakatami swoich patronów. Prace zostały nagrodzone, a uczestnicy otrzymali słodkości. Fundatorem nagród był miejscowy proboszcz, ks. kanonik Leszek Kroll. Po części konkursowej nastąpiła część artystyczna, po której wszyscy ze śpiewem na ustach wyruszyli na cmentarz parafialny. Ostatnim elementem wieczoru była litania do Wszystkich Świętych a na zakończenie odśpiewanie "Barki".
Autor: Andrzej Wesół
Zdjęcia powierzone
Kolorowo i bajkowo zrobiło się 7. listopada na korytarzach naszej szkoły, bowiem dzieci przedszkolne, uczniowie i nauczyciele przebrali się za ulubione postacie z bajek. Ten radosny dzień związany jest z postacją Walta Disney'a i obchodzony jest na całym świecie. Oprócz kolorowych kostiumów uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o bajkach, posłuchać opowiadaniań czytanych przez starsze koleżeństwo, ale przede wszystkim był to dzień dobrej zabawy!
fot. wychowawcy klas, Magdalena Kozłowska
Pragniemy poinformować, że w wyniku nieporozumienia radną Młodzieżowej Rady Miejskiej została ogłoszona jedna z uczennic - Zosia Chareńska. Mamy dobrą wiadomość dla Julii Łukaszewicz, która dzięki ilości otrzymanych głosów również zasiądzie w gronie młodych działaczy.
Wielkie gratulacje dla obu dziewczyn!
Autor: Kaludia Nogowska
26 października uczniowie klasy VIII wybrali się po raz kolejny na wycieczkę rowerową. Jazda na dwukołowcu to jeden z ulubionych sportów uczniów tej klasy, dzięki niemu ósmoklasiści wzmacniali kondycję i uczyli się przeciwdziałać stresowi szkolnemu poprzez wysiłek fizyczny. Tym razem przejechali aż ponad 22 km, pokonując trasę Królikowo-Chraplewo-Dziewierzewo-Miastowice-Turzyn-Królikowo.
W Turzynie, zgodnie z tradycją, wychowawczyni - p. Kalina Beczka ugościła uczniów na swoim ogrodzie. Najpierw uczniowie brali udział w krótkiej prelekcji o hodowli ziemniaków, oglądali poszczególne etapy produkcji, w tym maszyny do wykopywania, sortowania, odważania i workowania. Następnie było ognisko, grillowane kiełbaski, nie mogło oczywiście zabraknąć pieczonych ziemniaków. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych, w tym nauki tańca belgijki.
Opiekunami grupy, oprócz wychowawczyni, była p. Magdalena Kozłowska oraz p. Daniel Lubawy, którym serdecznie dziękujemy.
autorka tekstu: Kalina Beczak
fot. Kalina Beczak
28 października w naszej szkole odbyły się pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej na kadencję 2022-2024. Kandydować mogli uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych mający nie więcej niż 26 lat, będący mieszkańcami gminy Szubin.
Wśród naszych uczniów znalazło się aż czworo chętnych, by stawić czoło nowym wyzwaniom i reprezentować młodych ludzi w gminie, a także wspierać ich rozwój i dążyć do realizacji wspólnych celów.
Zosia Chareńska (kl. 8), Julia Łukaszewicz (kl. 8), Sylwia Marmurowicz (kl. 8) oraz Marcin Dziuban (kl. 7) rozpoczęli kampanię wyborczą i na samodzielnie przygotowanych plakatach przedstawili zadania, które chcieliby zrealizować.
W miniony piątek nadszedł wyczekiwany dzień wyborów i uczniowie klas 7 i 8, po okazaniu legitymacji szkolnej, oddali głos na swojego faworyta. Do Okręgowej Komisji Wyborczej pani dyrektor Ewelina Marczak powołała p. Elżbietę Katafiasz (radną Rady Miejskiej), p. Klaudię Nogowską (opiekuna SU) oraz troje uczniów: Maję Janus, Milenę Kozłowską i Pawła Wiekierę, którzy zadbali o przygotowanie kart do głosowania, urny wyborczej, policzenie głosów i ogłoszenie wyników.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że radną Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szkole Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie została Zosia Chareńska, będąca jednocześnie przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Autor:Klaudia Nogowska
Zdjęcia: Klaudia Nogowska
1 listopada jest dniem pamięci, o tych, którzy odeszli, dlatego uczniowie oraz dzieci przedszkolne naszej szkoły wraz z wychowawcami zapalili „znicz pamięci” pod tablicą upamiętniającą ofiary niemieckiej agresji z 1939 r. w Królikowie. Wizycie pod tablicą towarzyszyła chwila zadumy oraz refleksji.
Autor: Katarzyna Biskup
Dnia 25 października uczniowie klas IV, V, VI i VIII wzięli udział w wycieczce edukacyjnej pod hasłem ,, Polska moja Ojczyzna- początki chrześcijaństwa’’
Wycieczka była dofinansowana z Projektu Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę’’
Głównym celem wycieczki była edukacja historyczna związana z początkami naszego państwa. Uczniowie poznali wiele cennych informacji na temat początków chrześcijaństwa, z którym był związany Święty Wojciech.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Gniezna i katedry gnieźnieńskiej, następnie udaliśmy się do Mogilna i podziwialiśmy klasztor pobenedyktyński z najstarszym ołtarzem kamiennym w Polsce.
Po drodze zwiedziliśmy piękną bazylikę w Trzemesznie. Następnie udaliśmy się do restauracji Czeremcha na śniadanie. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Strzelna, gdzie zwiedziliśmy kościół i rotundę Świętego Prokopa. Największą atrakcją dla uczniów był konkurs historyczny przeprowadzony przez przewodnika. Wszyscy otrzymali upominki , a I- miejsce zajął Mikołaj Szymczak.
Uczniowie pełni wrażeń i pozytywnych emocji wrócili do domu.
Autor: Beata Budziak
Zdjęcia: Daniel Lubawy
Na początku października klasa 8 rozpoczęła pracę z projektem "Asy Internetu i przygoda z etwinningiem". Projekt ten powstał przy współpracy fundacji Szkoła z Klasą z Google.
Ideą działań jest wypracowanie nawyków odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Wszystko to w oparciu o Rozsądek, Uważność, Asertywność (Siłę), Życzliwość i Odwagę - czyli wartości, które chcemy wzmacniać, aby uniknąć zagrożeń w sieci.
Podkreślanie właściwych zasad zachowania, zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym, pomoże wykorzystać potencjał internetu do nauki i rozwoju.
Realizacja tematyki odbywać się będzie interdyscyplinarnie poprzez rozmaite aktywności uczniów m.in tworzenie awatarów, prezentacji, wirtualnych map myśli, internetowego pamiętnika. Uczniowie poznają m.in takie narzędzia jak: canva, padlet, flipgrid, mentimeter, storyjumper, bookcreator, quizlet, blooket.
Projekt realizowany jest przez sieć etwinning, czyli społeczność szkół, uczniów i nauczycieli współpracujących przed media elektroniczne. Oprócz naszej szkoły do projektu przystąpiły szkoły w Białośliwiu, Wrocławiu, Janikowie i Kleczewie.
Program potrwa do końca roku szkolnego.
Niektóre działania projektowe można podpatrywać na wspólnym padlecie: https://padlet.com/ssylka31/kql02x4l20f8mgau
Strona internetowa programu: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/
Interlandia - gra stworzona przez Google na potrzeby projektu: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland
Koordynatorką programu w naszej szkole jest p. Kalina Beczak.
Dnia 20 października uczniowie naszej szkoły przystąpili do Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Głównym celem organizacji konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów, rozwijania zdolności i zainteresowań matematycznych, a także budzenia nawyku dobrego współzawodnictwa.
Bartosz Siołkowski- uczeń klasy VIII zakwalifikował się do etapu rejonowego.
Serdecznie gratulujemy Bartkowi i Wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Autor tekstu i zdjęć: Beata Budziak
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W zeszłym roku szkolnym z projektu "Laboratoria Przyszłosci" naszej szkole udało się pozyskać kwotę zł
Dzięki temu zakupiono nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym drukarkę 3D.
20 października, na wniosek Pani Dyrektor, do szkoły przyjechali Edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy przeprowadzili bezpłatne pokazy i ćwiczenia z uczniami, z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu.
Podczas spotkania obecni byli również uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Słębowie.
Sądząc po reakcjach, pokazy bardzo się podobały zarówno uczniom, jak i nauczycielom, co z pewnością przyczyni się do skutecznego korzystania z nowoczesnego sprzętu.
Autor: dyr. Ewelina Marczak
Zdjęcia: Katarzyna Biskup
Miło nam poinformować, że w docenieniu pracy dydaktyczno- wychowawczej Nagrodę Burmistrza Szubina otrzymały w tym roku: Pani Dyrektor mgr Ewelina Marczak oraz- na wniosek Pani Dyrektor - Pani mgr Katarzyna Biskup, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. 14 października, w Urzędzie Miejskim w Szubinie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Z okazji Święta Edukacji Narodowej przyznane zostały również Nagrody Dyrektora (finansowe), które otrzymali: Nauczyciele:
1.Barbara Wiencelewska- Cyranowicz
2.Irena Kobylarz
3. Marlena Marchwińska
4. Zofia Hak
5. Beata Budziak
6. Kalina Beczak
7. Klaudia Nogowska
8. Andrzej Wesół
Pracownicy administracji i obsługi:
1. Małgorzata Różańska
2. Katarzyna Żychowska
3. Krystyna Błazejczak
4. Joanna Lidmann
5. Jolanta Osińska
6. Tomasz Zgórski
7.Kazimierz Bednarczuk
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst: dyr. Ewelina Marczak
Zdjęcia: Natalia Jaroszewska i Remik Konieczka.
Miniony piątek, 14. października, był dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej dniem wyjątkowym z kilku powodów. Świętowaliśmy nie tylko Dzień Edukacji Narodowej oraz pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów, ale także zapoczątkowaliśmy nową tradycję, jaką są obchody Dnia Patrona.
Uroczystość rozpoczęła się od przybliżenia nam historii, położenia geograficznego i pochodzenia nazwy naszego regionu, czyli Pałuk.
Następnie miała miejsce część artystyczna, w której zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie wszystkich klas. Nie zabrakło tradycyjnych przyśpiewek, tańców, wierszyków, ręcznie wykonanego herbu Szubina, prezentacji tradycyjnych pałuckich strojów, interaktywnego quizu sprawdzającego znajomość pałuckiej gwary, a nawet stoiska z pałuckim rękodziełem.
Zaangażowani w przygotowania byli nie tylko uczniowie, ale też wychowawczynie i wychowawcy poszczególnych oddziałów i klas.
Autor: Klaudia Nogowska
fot. Katarzyna Biskup
14 października, Dzień Edukacji Narodowej, to wyjątkowa chwila w kalendarzu roku szkolnego. Zaproszenie do obchodów święta przyjęli w tym roku burmistrz Szubina pan Mariusz Piotrkowski, ksiądz kanonik Leszek Kroll, sołtysi wsi oraz rodzice. Nie zabrakło oczywiście dyrekcji i pracowników szkoły oraz odświętnie wyglądających uczniów. Uczestników uroczystości przywitała pani dyrektor Ewelina Marczak. W swoim wystąpieniu podkreśliła historyczny charakter święta edukacji, zwróciła się do pracowników szkoły oraz bohaterów uroczystości, uczniów klasy pierwszej.
Zgodnie z tradycją szkoły 14 października pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w szeregi uczniów szkoły. Prowadzący uroczystość ósmoklasiści serdecznie przywitali młodszych kolegów oraz zadeklarowali swoją pomoc i wsparcie. Podczas programu artystycznego dzieci z klasy pierwszej zaprezentowały swoje recytatorskie i wokalne umiejętności. Zapewniły o gotowości do nauki, znajomości symboli narodowych oraz kodeksu szkolnego. Pięknie podziękowały rodzicom za wsparcie i opiekę. Po prezentacji przyszedł czas na część bardziej oficjalną. 10 dziewczynek i 7 chłopców złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor Ewelina Marczak symbolicznie pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie i wręczyła stosowne dyplomy. Miłym akcentem były upominki przygotowane przez rodziców pierwszoklasistów oraz Radę Rodziców.
W dalszej część uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. Popłynęło wiele ciepłych słów w kierunku nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych szkoły. Za pracę podziękowali im także przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniów.
Autor: Marlena Marchwińska
fot. Katarzyna Biskup
W ramach przygotowań do obchodów Dnia Patrona naszej szkoły przedszkolaki i uczniowie klas 4-6 wzięli udział w warsztatach tworzenia paluckich kwiatów z bibuły. Warsztaty na specjalne zaproszenie prowadziła pani Małgorzata Bołka mistrzyni rękodzieła zwłaszcza zdobnictwa i haftu. Pod czujnym okiem pani Gosi dzieci wykonały wspaniałe astry i róże, które można podziwiać na szkolnej wystawie sztuki paluckiej.
Autor: Ewa Cichońska
W niedzielę 16 października 2022 r. przypada w Polsce XXII Dzień Papieski, organizowany przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło “Blask Prawdy”, które nawiązuje do encykliki św. Jana Pawła II “Veritatis splendor” z 1993 r. Dzień Papieski to czas, w którym wyrażamy wdzięczność za pontyfikat Papieża Polaka. Wydarzenie przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zaś w tym roku dokładnie w 44. rocznicę wyboru. Tego dnia w całej Polsce jest organizowana zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W naszej szkole, dzień ten przeżywaliśmy w czwartek 13 października. W tym dniu drugi już raz gościł u nas religijny zespół muzyczny "Getsemani", który nie tylko sam dał koncert, ale wciągnął w niego całą brać szkolną. Była to wielka uczta dla ducha. Gościnnie też zaszczycił nas swoją obecnością ks. kanonik Leszek Kroll. Przed koncertem zaśpiewała też swoją piosenkę ze zdobytego pierwszego miejsca w Domu Kultury, nasza Julka z klasy VIII. Swoim wyjściem na forum wzbogaciły ją koleżanki z konkursu wiedzy o siostrze Faustynie. Jak widać i słychać Duch wiary w naszej szkole nie gaśnie. Za każdą cegiełkę włożoną w budowę dobra każdemu dziękuję. Chwała Panu.
Autor: Katecheta Andrzej Wesół
fot. Katarzyna Biskup
Za nami szkolne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Do kampanii stanęły cztery kandydatki: uczennice klas 5, 6 i 8. Po przygotowaniu plakatów wyborczych, które zawisły na korytarzu, pozostali uczniowie naszej szkoły mieli czas na zapoznanie się z ofertą koleżanek. 4. października odbyło się anonimowe głosowanie. Każdy uczeń oddał jeden głos na swoją faworytkę na przewodniczącą, ale też dokonał wyboru na nauczyciela, który w tym roku szkolnym będzie pełnił funkcję opiekuna Samorządu. Wyniki są następujące:
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego: Zofia Chareńska
Zastępca przewodniczącej: Julia Piechowiak
Skarbnik: Amelia Wiekiera
Sekretarz: Maja Janus
Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Klaudia Nogowska
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej współpracy!
Autor: Klaudia Nogowska
fot. Klaudia Nogowska
Przypominamy, że od 1 września 2021 r. w szkole oraz w autobusie szkolnym obowiązują odgórnie wskazane wytyczne MEiN, MZ i GIS ("zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym").
Poniżej znajduje się link do ww. wytycznych
Powered by aSc EduPage