Aktualności
Tak to wyglądało
Skakaliśmy dla Celinki:)
16 października - Dzień Papieski
Nietypowo uczciliśmy tegoroczny Dzień Papieski. W piątek, 16 października, dokładnie w 42.rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża, w naszej szkole rozbrzmiały papieskie pieśni zaśpiewane przez uczniów naszej szkoły. Wśród wykonawców znaleźli się: przedszkolaki z grupy "Sówki", Maja Janus, Julka Skibińska, Julka Łukaszewicz, Nikodem Nadolny, Marcel Michalak i Hubert Łatanik. W warunkach pandemii inicjatorzy nietypowych obchodów Dnia Papieskiego- p. Magdalena Kozłowska i p.Andrzej Wesół zadbali o to, by na początku każdej lekcji ze szkolnego radiowęzła odtworzyć kolejne pieśni. Dodatkowo uczniowie klasy VIII przygotowali pod kierunkiem swojej wychowawczyni- p. Magdaleny Kozłowskiej, słuchowisko p.t." Anegdoty z życia Jana Pawła II", które społeczność szkoły miała okazję wysłuchać podczas długiej przerwy. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dnia Papieskiego serdecznie dziękujemy i gratulujemy Za pomoc przy obsłudze radiowęzła dziękujemy p. Daniel Lubawy
Autor: p. dyr. Ewelina Marczak
Konkursy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Wojewódzkie Konkursy Przemiotowe
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie uczestniczą w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez kujawsko-pomorskiego Kuratora Oświaty z 6 przedmiotów.
20 października odbył się szkolny etap wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki. W konkursie wzięło udział 9 –uczniów z klas: VIIA, VIIB i VIII.
Kolejne konkursy odbędą się w wyznaczonych terminach:
-Historia- 22.10.2020(5 uczniów)
-Język angielski-23.10.2020(7 uczniów)
-Biologia-26.10.2020(6 uczniów)
-Język polski- 30.10.2020(4 uczniów)
-Geografia- 05.11.2020(6 uczniów)
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!
Autor: Beata Budziak
Pasowanie uczniów klasy I
14 października jest świętem polskiej szkoły . Tradycją już jest , że właśnie w Dniu Edukacji Narodowej w naszej szkole odbywa się ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I . Uczniowie klasy I zaprezentowali się w krótkim programie artystycznym . Były wiersze piosenki , krótka inscenizacja. W obecności rodziców, nauczycieli i starszych kolegów dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane przez panią dyrektor Ewelinę Marczak na uczniów Szkoły Podstawowej w Królikowie. Z rąk pani wicedyrektor Domiceli Kulińskiej otrzymały pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Bardzo ważną rolę w czasie uroczystości odegrali rodzice, którzy najpierw założyli swoim dzieciom birety , potem , tak jak ich pociechy złożyli ślubowanie , a w końcu obdarowali słodyczami . Miłym akcentem był upominek przygotowany dla klasy przez Radę Rodziców. Uczniowie pierwszej klasy powiększyli szkolną rodzinę , a rodzice przyrzekli , że będą cenić w dziecku to, co w nim najlepsze, kochać je i wspierać .
Autor: Zofia Hak
Pasowanie na przedszkolaka
Pierwszą ważną uroczystością dla dzieci najmłodszych jest uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Jest to dzień niezwykle ważny zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli. 14 października w Dzień Edukacji Narodowej najmłodsze dzieci przedszkolne zostały oficjalnie Pasowane na Przedszkolaków. Podczas krótkiego przedstawienia Biedroneczki pięknie zaprezentowały swoje sceniczne umiejętności.
Po części artystycznej nastąpił akt pasowania. Symbolem przyjęcia w poczet przedszkolaków było dotknięcie ogromnym lizakiem ramienia dziecka przez panią dyrektor. Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i cukierkowy sznur korali. Nie zabrakło również prezentu od Rady Rodziców, który również wzbudził wiele emocji. Za wszelkie niespodzianki bardzo dziękujemy !!!
Był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci dzieci, rodziców i nauczycieli.Autor: Joanna Umińska
Ponad 3 tony zebranych kasztanów
12 października razem z Panami z Koła Łowieckiego "Cyranka" zważyliśmy kasztany dla Celinki. Szkola w Królikowie pobiła rekord!!- zebraliśmy 3059,55 kg., czyli ponad tony 3!! Wielkie podziękowania dla przedszkolaków, uczniów i rodziców, a także dla KŁ "Cyranka" i Pani Sołtys za wspaniałą współpracę. Brawo! Niebawem podamy wyniki indywidualne i grupowe, które przyprawiły nas o niemały zawrót głowy.
14 października 2020 r.
Otwarcie pracowni językowej
Uczniowie naszej szkoły od nowego roku mają nowoczesną pracownię językową, która mieści się w istniejącej już pracowni komputerowej. Podczas lekcji uczniowie i nauczyciele korzystać będą m.in. z monitora interaktywnego, tabletów i programów komputerowych do nauki języków obcych.W piątek- 9 października miało miejsce oficjalne otwarcie sali, którego poprzez przecięcie wstęgi dokonała p.dyrektor Ewelina Marczak wraz z uczniem klasy VIa - Bartkiem Siołkowskim. Uroczyste oddanie sali połączono z wręczeniem nagród za udział w dwóch konkursach jezykowych:
Ogólnopolskim konkursie języka angielskiego "Galileo", w którym udział wzięło aż 19 uczniów szkoły! -
Bartek Siołkowski( VIa) zajął 12 msc.,a Milan Górny (VIb) 14. msc.Opiekunem chłopców była p. Kalinę Beczak.
oraz szkolnym konkursie plastycznym "My Pictionary", polegającym na pomyslowym zaprezentowaniu angielskiego słowa za pomocą odpowiadającego mu obrazu, w którym udział wzięło wielu uczniów. Konkurs zorganizowały nasze wspaniałe Panie anglistki: Klaudia Nogowska, Kalina Beczak i Kasia Biskup. Mam nadzieję,że nowa sala lekcyjna stanie się jeszcze większą motywacją do nauki języków obcych w naszej szkole.
Za pomoc w stworzeniu pracowni dziękujemy w szczególności p. Mikolajowi Szczepańskiemu i Michałowi Moniakowi, a za zdjęcia p. D. Lubawemu.
2
Przedstawiamy nowy samorząd
To oni będą reprezentować interesy społeczności uczniowskiej podczas spotkań z p.dyrektor w roku szkolnym 2020/2021 i wpływać na funkcjonowanie szkoły. Samorząd Uczniowski, wybrany w demokratycznych wyborach, jakie odbyly się 25.09.2020 roku, to młodzi aktywiści na czele których stoi:
Przewodniczący- Mateusz Wiśniewski,
z- ca Marysia Terlecka
oraz skarbnik- Julka Piechowiak. Członkami SU są rownież- Sylwia Marmurowicz,Maja Janus, Klaudia Bębenista i Ada Wolna oraz Bartosz Moraczewski i Ksawery Maciejewski.Opiekunem SU został wybrany- i tu bez zmian- p.Hubert Stręk.
Przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego gratulujemy, życzymy trafnych decyzji i owocnej współpracy.
Autor: p. dyr. Ewelina Marczak
Konkurs "Współczesne gospodarstwo rolne"
Od 1 września na terenie całej Polski ruszył Powszechny Spis Rolny 2020. To najważniejsze badanie polskiej wsi pozwalające na zebranie danych o wszystkich gospodarstwach rolnych koniecznych między innymi do realizacji krajowych, jak i lokalnych działań na wsi.
Z okazji Powszechnego Spisu Rolnego przygotowaliśmy konkurs dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 16 lat. Tematem konkursu jest przygotowanie projektu komputerowego, rysunku lub makiety 3D prezentującej wyobrażenia dzieci dotyczące współczesnego rolnika tj. pokazania w jaki sposób postrzega, rozumie i interpretuje.
Konkurs przeprowadzany jest od 1 października do 30 listopada 2020 r.
Więcej informacji na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy bydgoszcz.stat.gov.pl.
Regulamin.pdf
Uczennica naszej szkoły z nagrodą Zarządu Powiatu Nakielskiego
Miło nam poinformować, że 7 października podczasj ceremonii wręczenia nagród Zarządu Powiatu Nakielskiego za 2019 rok za osiągnięcia sportowe i artystyczne, jaka miała miejsce w oranżerii Pałacu w Sucharach, jedną z nagród odebrała nasza tancerka/akrobatka Milena Kozłowska. W uroczystości towarzyszyli nam: wiceburmistrz Szubina- p. Wioletta Borys-Stachowiak oraz radny powiatowy p. Ignacy Pogodziński.
Autor: p. dyr. Ewelina Marczak
Zachęcamy uczniów klas I-III do udziału w konkursie
Konkurs fotograficzny i plastyczny dla uczniów szkół podstawowych
Regulamin Powiatowego Konkursu Plastycznego „Las wokół nas” dla klas I-III
- Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów klas I-III szkół podstawowych w Powiecie Nakielskim.
- Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Czas dzieci” mające siedzibę w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, ul. Wyrzyska 12, 89-240 Kcynia.
- Powiatowy Konkurs Plastyczny „Las wokół nas” dla klas I-III jest elementem projektu „Las wokół nas” dotowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego z konkursu 6/2020 „Ekologia w powiecie nakielskim 2020”
- Celem konkursu jest wzbogacenie wiedzy przyrodniczej dzieci z Powiatu Nakielskiego pokazanie dzieciom walorów środowiska, rzadkich gatunków zwierząt oraz charakterystycznej roślinności, a także integrację uczestników projektu „Las wokół nas” oraz uwrażliwienie na otaczające piękno pałuckiej przyrody, a także wykorzystanie różnych technik plastycznych i kreatywnego myślenia.
- Tematem konkursu jest stworzenie płaskiej pracy plastycznej w dowolnej technice, w formacie A3, przedstawiającej postaci, miejsca, wydarzenia, symbole związane z lasem (np. jak można spędzać czas w lesie, jakie zwierzęta zamieszkują las itp.).
- Praca powinna być czytelna, estetyczna, kreatywna.
- Praca powinna być podpisana z tyłu (imię, nazwisko, klasa, szkoła).
- Komisja konkursowa wyłoni trzy najlepsze prace i te prace zostaną nagrodzone.
- Pracę wraz ze zgodą rodzica/opiekuna prawnego należy dostarczyć do sekretariatu Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, ul. Wyrzyska 12, 89-240 Kcynia - do dnia 28 października 2020 r.
- Ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego i uczestnicy zostaną powiadomieni odpowiednio wcześniej.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Jest jesień, są więc i wykopki, a wraz z wykopkami pyszne ziemniaki! Już po raz trzeci uczniowie klas szóstych celebrowali Święto Pieczonego Ziemniaka. Symboliczną „pyrę” zjedliśmy na królikowskim grzybku, rozmawiając o darach jesieni i zakończeniu prac polowych przez rolników. Pieczony ziemniak z solą i masłem smakował wszystkim bez wyjątku, tym bardziej, że aura sprzyjała i można było korzystać z pięknej złotej, polskiej jesieni.
Autor: Kalina Beczak
3
1 października – Ogólnopolski Dzień Tornistra
Niestety bardzo często zdarza się, że plecaki uczniów są przeładowane, zbyt ciężkie w stosunku do masy dziecka i nieprawidłowo spakowane. A taki tornister wpływa na powstanie wad postawy, dlatego październik stał się miesiącem, w którym przypomina się uczniom, że warto dbać o to, aby w plecaku znalazły się tylko niezbędne w danym dniu podręczniki i zeszyty. Dzieci, zwłaszcza te młodsze mają możliwość pozostawiania w naszej szkole przyborów i piórników na swoich własnych półkach, co w znaczący sposób obniża wagę plecaków. Nie wiele osób pamięta, że tornister powinien ważyć 10% masy dziecka. Czy tak jest sprawdzili p. Daniel Lubawy i p. Huber Stręk ważąc w piątek 2 października placki wybranych klas. Rekordziści mieli plecaki ważące nawet 7 kg! W klasie 3 uczniowie wraz z p. Kasią Biskup określili, czy waga plecaków jest proporcjonalna do masy ciała. Niestety niektóre tornistry nie zdały tego egzaminu. Dlatego w klasie odbyła się rozmowa na temat tego, co można zmienić, aby plecaki stały się lżejsze.
Mamy nadzieję, że dzieci będą miały coraz większą świadomość na temat tego, że lekki tornister = zdrowy kręgosłup.
Autor: Katarzyna Biskup
Konkurs wiedzy „Pomagam bezpiecznie w gospodarstwie rolnym” zorganizowany przez KRUS
23 uczniów klas VII-VIII pisało w piątek, 25 września 2020 r., test wiedzy o bezpiecznej pracy na wsi.
Zwycięzcami konkursu zostali:
- Maria Wolak, kl. VIII
- Wiktor Karmowski, kl. VII a
- Wiktoria Głuszek, kl. VIII
- Patryk Kraś, kl. VIII
- Marika Żmidzińska, kl. VIII
- Marta Lewczyńska, kl. VII a.
Dzień Chłopaka
30 września świętowaliśmy w szkole Dzień Chłopaka. Dziewczyny i panie przygotowały różne niespodzianki dla chłopców – od tych najmłodszych przedszkolnych, po najstarszych będących częścią grona pedagogicznego, bądź pracowników niepedagogicznych. Jak co roku chłopcy zjedli tego dnia pysznego murzynka zasponsorowanego przez Radę Rodziców, usłyszeli życzenia oraz otrzymali różne podarunki z rąk swoich koleżanek: były krawaty z papieru, kolorowe koszulki, batoniki, lizaki itp. W każdej klasie wybrany został przez damską część społeczności najsympatyczniejszy chłopak. Nie były to łatwe wybory, ponieważ w naszej szkole wszyscy chłopcy są symaptyczni:)
Był to udany i radosny dzień, co można było dostrzec na buziach naszych szkolnych panów.
Autor: Katarzyna Biskup
6
Gra miejska w Szubinie
Wczoraj dziewięcioro naszych uczniów wzięło udział w grze miejskiej organizowanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w ramach projektu "Wojna polsko-bolszewicka i jej wielkopolski ślad". Podczas tej świetnie przygotowanej zabawy, mieliśmy okazję odbyć spacer ulicami Szubina, który wiódł szlakiem miejsc pamięci na terenie miasta. Nasi uczniowie mogli zweryfikować swoją wiedzę na temat wojny polsko-bolszewickiej i powstania wielkopolskiego, a także poszerzyć zakres swoich informacji na temat historii lokalnej, która zawsze stanowi istotny element ogółu dziejów. Ponadto mogliśmy zaprezentować swoje talenty wokalne, plastyczne i recytatorskie. Nie zabrakło także akcentu militarnego - spotkaliśmy się z członkami Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którzy przeprowadzili nam przyśpieszone szkolenie wojskowe. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe upominki i skorzystaliśmy z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wróciliśmy do domów.
Autor: Hubert Stręk
5
Dzień Języków Obcych
„Grüß Gott”, „Bom dia”, a może „Jó reggelt kívánok”? Te obco brzmiące wyrażenia to nic innego jak… „Dzień dobry” w różnych językach. Uczniowie naszej szkoły świętowali w poniedziałek 28.09. Europejski Dzień Języków Obcych, obchodzony na całym świecie 26 września. Z tej okazji każda klasa przygotowała wystawkę na drzwiach na temat wylosowanego przez siebie kraju oraz nauczyła się witać w danym języku. Aby było ciekawiej, uczniowie musieli się zmierzyć z odszukaniem informacji na temat trochę mniej znanych przez Polaków krajów, takich jak Chile, Zambia, Węgry, Wietnam. Teraz już wszyscy jesteśmy gotowi do podboju świata! Kto wie, może wśród naszych uczniów rośnie jakiś językoznawca?
Autor: Kalina Beczak
Nagłówek
Przypominamy, że od 1 września 2021 r. w szkole oraz w autobusie szkolnym obowiązują odgórnie wskazane wytyczne MEiN, MZ i GIS ("zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym").
Poniżej znajduje się link do ww. wytycznych
Archiwum Aktualności