Uczniowie i uczennice klasy 5., pod opieką p. Kaliny Beczak, przez 7 tygodni realizowali projekt STEAM-owy pod tytułem "Szafa do Narnii – podróż do odkrycia siebie”.
Projekt miał charakter interdyscyplinarny, a jego celem było kształtowanie kompetencji w wielu dziedzinach, m.in. kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się; kompetencji matematycznych; kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, a także kompetencji w zakresie wielojęzyczności.
Głównym zadaniem uczniów było odnalezienie swoich "supermocy", czyli obszarów, w których są dobrzy i które powinni rozwijać.
Praca projektowa skoncentrowana była wokół fabuły lektury "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", w której bohaterowie również mieli okazję zmierzyć się ze swoimi słabościami i rozwinąć różne umiejętności.
Na początku działań projektowych dzieci otrzymały list od Aslana (bohatera lektury), który zachęcał ich do odkrywania swoich cech osobowości. Następnie uczniowie przeanalizowali swoje mocne strony i słabości, tworząc tarcze "supermocy". Kolejnym krokiem było popołudniowe spotkanie w szkole, wraz z rodzicami i wychowawczynią, podczas którego zrealizowano kilka zadań. Po pierwsze, dzieci wypełniły test inteligencji wielorakich Howarda Gardnera, który dał im lepszy obraz swojej osobowości. Następnie wykonali przygotowane wcześniej tarcze supermocy, używając do tego szkolnych długopisów 3D, które od nowego roku są na wyposażeniu szkoły.
Największą frajdę sprawiło chyba jednak samodzielne budowanie szafy, co dało okazję do rozwijania umiejętności technicznych i konstruktorskich, a także powtórzenia obliczeń matematycznych, np. na pole prostokąta.
W kolejnych etapach projektu uczniowie przeanalizowali informacje, które zdobyli wcześniej na temat swoich typów inteligencji i na podstawie wyników sporządzili wykresy kołowe. Nadszedł czas na ćwiczenia z zakresu nauk przyrodniczych. Uczniowie podczas lekcji geografii oglądali mapę świata Narnii, a następnie przypominali sobie rodzaje map, zaznaczali na mapie świata najwyższe szczyty na poszczególnych kontynentach, rysowali różę wiatrów, oznaczali kierunki świata w języku angielskim. Na koniec tego etapu wymyślili i przygotowali w formie pracy plastycznej mapę swojego świata, gdzie zaznaczyli, zgodnie z oznaczeniami map, różne wymyślone przez siebie krainy geograficzne. Na lekcjach techniki uczniowie ozdabiali złożoną wcześniej szafę malunkami map Narnii i ilustracjami z powieści.
Podczas lekcji biologii nadszedł czas na eksperymenty i analizę właściwości wody. Uczniowie poznali podstawy chemii w zakresie badania pH różnych cieszy, dowiedzieli się, jakie są rodzaje odczynów, a także obserwowali cząsteczki płynów pod mikroskopem. Był też eksperyment na zmianę koloru pod wpływem dodania cytryny do cieszy, a także na zmianę objętości wody w różnych stanach skupienia. Na koniec tego etapu uczniowie dokonywali obliczeń matematycznych "Ile czasu minęło?", biorąc pod uwagę, że 1 rok na Ziemi to 52 lata w czasie narnijskim, przy okazji przeliczali jednostki i utrwalili liczby rzymskie. Podczas lekcji języka angielskiego stworzono wspólnie quiz dotyczący lektury.
Ostatni etap projektu polegał na zebraniu refleksji i nauce pisania przemówienia. Uczniowie oglądali dobre przykłady wystąpień publicznych, szlifowali swój tekst, a następnie ćwiczyli publiczne przemawianie. Cały projekt zwieńczyło spotkanie z uczniami klasy 4 oraz chętnymi rodzicami uczniów. Podczas prezentacji projektu wszyscy uczestnicy wygłaszali swoje przemówienia. Była to świetna nauka opanowania tremy, wydobycia odwagi oraz rozwój umiejętności autoprezentacji.
Tekst: K.Beczak
Zdjęcia: K.Beczak, M.Kozłowska